MELİS A. YİĞİTBAŞ - UZMAN KLİNİK PSİKOLOG

Melis A. Yiğitbaş, Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimini Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında University of California, Berkeley Üniversitesi’nde “Social Welfare ” (Sosyal Hizmetler), ve “Peace and Conflict Studies” (Barış ve Çatıma Çalışmaları)  alanlarında çalışmalarda bulundu.

Lisans eğitiminin ardından İngiltere’de University of East London’da Uygulamalı Psikoloji (MSc Applied Psychology) Yüksek Lisans programını “Onur Derecesi” ile tamamladı.

Bu programda psikolojinin farklı alanlarında (İlişki Psikolojisi, Pozitif Psikoloji, Sağlık Psikolojisi ve Eleştirel Psikoloji) teorilerle saha uygulamalarının uyuşmadığı noktalar ve buna bağlı olarak gerekli olan saha geliştirme çalışmaları üzerine araştırmalar yaparak makaleler yazdı. Yüksek Lisans tezini ise üç ayrı ülkeden (Türkiye, İngiltere, Hindistan) topladığı datalarla “Biyolojik, Çevresel ve Kültürel Değişkenlerin Bireylerin yada Toplumların İyimserliğine Etkisi” üzerine başarıyla tamamladı.

Türkiye’ye döndükten sonra bir süre “Duyu Bütünleme”(Sensory Integration) alanında çalıştıktan sonra Amerika’daki Çift ve Aile Terapisi Yüksek Lisans kriterlerine uygun olarak hazırlanan, Türkiyede’ki ilk Çift ve Aile Terapisi Yüksek Lisans Programını, Doğuş Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi Süpervizyonlu Yüksek Lisans Programını, derece ile tamamladı. 

Yüksek lisans çalışmaları süresince kameralı odadan izlenerek aldığı yoğun canlı süpervizyon sonrasında bireysel, çift ve aile terapisi alanlarında uzmanlaştı ve Uzman Çift ve Aile Terapisti ünvanını aldı.

Klinik stajlarını Özel Fransız La Paix Hastanesinde, Doğuş Üniversitesi Psikoloji Eğitim Merkezi ve Tuvana Okumaya İstekli Çocuk Derneği’nde (TOÇEV) tamamladı. 

Bir süre VKV Amerikan Hastanesi’nde Uzman Psikolog/Çift ve Aile Terapisti ünvanı ile çalışmalarını sürdürdükten sonra 2017 yılı itibari ile, çiftlere uygun daha esnek çalışma saatleriyle çalışmalarına devam etmektedir.

Klinik uygulamalarımda Duygu Odaklı Terapi başta olmak üzere Virginia Satir Dönüşümsel Sistemik Aile Terapi, Çözüm Odaklı Terapi, Psikobiyolojik Çift Terapisi, Öyküsel(Narrative) Terapi, Stratejik Aile Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımlarından yararlanmaktır.

Başlıca çalışma alanları arasında: 

  • Yetişkin Bireysel İlişki Danışmanlığı
  • Evlilik Öncesi Danışmanlığı
  • İlişki Terapisi
  • Evlilik Terapisi
  • Boşanma Danışmanlığı
  • Aldatma Sonrası Süreç Danışmanlığı
  • İlişki Güçlendirme
  • Geniş Aile Zorluklukları ile İlgili Danışmanlık (eş ailelerinin ilişki   üzerindeki etkileri üzerine) bulunmaktadır.

Ayrıca Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Çift ve Aile Terapileri Derneği(ÇATED) üyesidir.

Danışmanlık verdiği modüller (Detaylı Bilgi için Aşağıda Yer Alan Modül Adının Üzerini Tıklayın!)